Bölüm Başkanının Mesajı | Fizyoterapi ve Rehabilitasyon | Hasan Kalyoncu Üniversitesi

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON

Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

Fizyoterapi ve rehabilitasyon, tıbbın pek çok alanında uygulanabilen özellikle hareket ve fonksiyonel yetersizliklere yol açan her türlü hastalıklar, yaralanmalar, yaşlılık ve ağrılı durumlar sonrasında veya öncesinde fonksiyonel kapasitenin iyileştirilmesi ve devamı için gerekli olan yaklaşımların fizyoterapistler tarafından uygulandığı bir bilim dalıdır.

Fizyoterapist ise; yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan sorunları özel ölçme-değerlendirme yöntemleri ile belirleyerek, uzman hekimin tanısına göre fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, bunun yanı sıra sağlıklı kişilerin sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler ve koruyucu programlar planlayan mesleki otonomiye sahip olan bir sağlık personelidir. Resmi ve özel kurumlarda geniş bir çalışma alanına sahip olan fizyoterapistler, mezuniyet sonrasında lisansüstü eğitim ile bilim uzmanlığı ve doktora çalışmalarını yapabilmekte, fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinde öğretim elemanı olarak görev yapabilmektedirler.

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’ne 2011-2012 yıllarında öğrenci alımına başlanmış olup, eğitim ve öğretim çalışmaları güçlenerek devam etmektedir. Bölümümüzde gelişmiş ülkelerdeki okullar örnek alınarak çağdaş bir anlayışla hazırlanan eğitim programı dört yıldır. Eğitim programı, yukarıda belirttiğimiz problemlerde uygulanacak tedavi programını planlama ve uygulamaya yönelik olarak temel bilimler, klinik bilimler, mesleki dersler, araştırma metodolojisi, seminerler ve klinik çalışmaları içermektedir. Üniversitemizde kurulmuş olan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulama Araştırma Merkezi Üniteleri ile Gaziantep ilindeki birçok hastane ve kurumda nörolojik rehabilitasyon, kardiyopulmoner rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, sporcu sağlığı, yanıkta fizyoterapi, protez ortez ve biyomekanik, el rehabilitasyonu ve omurga sağlığı gibi önemli alanlarda klinik çalışma ve uygulama yapma imkanı bulunmaktadır.

Dünyada ve ülkemizde tıbbın birçok alanında istihdamı olan fizyoterapistlik mesleği için, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümümüze siz sevgili gençlerimizi bekliyoruz.

Hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,

Doç. Dr. Serkan USGU