Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Havalimanı Yolu 8.Km Şahinbey / Gaziantep
Tel:90 (342) 211 80 80, Fax:90 (342) 211 80 81, E-mail: info(at)hku.edu.tr 2008 Hasan Kalyoncu
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON BÖLÜMÜ

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
BÖLÜM TANITIMI

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü hastalık yaşlılık, ağrı yaralanma vb. durumlarda düzeltici, geliştirici ve fiziksel yetersizliği en aza indirici uygulmaları gerçekleştiren profesyoneller  yetiştirir. Aynı zamanda bu görevliler bireyin fiziksel sağlığının ve fonksiyonel becerilerinin devamını koruyacak yetkinliktedirler.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon mezunları Sağlık Bakanlığı'na bağlı kamu kuruluşları'nda, özel hastanelerde, özel eğitim ve dal merkezlerinde görev alabilirler.Ayrıca spor kulüplerinde,sağlık ve spor merkezlerinde, huzurevlerinde, evde bakım veren merkezlerde,rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler.

Öğrenciler 4 yıllık eğitimleri sonunda "Fizyoterapist" unvanını alarak mezun olmaya hak kazanırlar. Lisans eğitiminin üzerine sağlık bilimleri alanlarında yüksek lisans ve doktora eğitimleri de Devlet hastaneleri,üniversite hastaneleri ve bunun yanı sıra büyüklü ve küçüklü bir çok özel hastaneler bulunmakta ve buralarda fizyoterapiste ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü Türkiye'de yeni açılan hastaneler ve artan nüfus nedeniyle mevcut fiyoterapist sayısı talebi karşılayamamaktadır.